50%-os intenzitással, 5-30 millió forint vissza nem térítendő támogatást juttat a hátrányos helyzetű régiók kiscégeinek a januárban induló GINOP Plusz-1.2.4-24.
A pályázat, amelyre 2025. január 14-től 2026. január 12-ig lehet benyújtani kérelmeket, mikro- és kisvállalkozások versenyképességét célozza javítani.
A „Mikro- és kisvállalkozások támogatása a leghátrányosabb helyzetű régiókban, illetve a Szabad Vállalkozási Zónákban" program 50 százalékos támogatási intenzitással, 5-30 millió forintos vissza nem térítendő támogatást jelenthet azoknak a cégeknek, amelyek legalább egy lezárt, teljes üzleti évvel rendelkeznek, éves átlagos statisztikai létszámuk legalább 1 fő volt az utolsó lezárt üzleti évben és projektjüket a Dél-Alföld, a Dél-Dunántúl, az Észak-Alföld vagy Észak-Magyarország régióban, illetve valamely Szabad Vállalkozási Zónában valósítják meg.
Ez lehetőséget ad, hogy tervezett új projektje költségeinek felét vissza nem térítendő támogatással fedezze egy cég ezekben a térségekben. Lehetőség van előleg igénylésére is, a támogatási összeg 25%-áig (5 milliónál max. 1,25 millió, 30 milliónál max. 7,5 millió Ft-ig).
A program összesen 50 milliárd forintos kerettel rendelkezik.
Kötelezően megvalósítandó tevékenységek, az összköltség legalább 35 %-val:
- Új eszközök, gépek beszerzése
- Új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
- Ingatlanberuházás: korszerűsítés, bővítés
- Információs technológiai fejlesztések, például új szoftverek, felhőalapú rendszerek
- Projektmegvalósítást támogató szolgáltatások: tanácsadás, projektmenedzsment.
A projektet a kezdéstől számított legfeljebb 18 hónapon belül be kell fejezni és a fejlesztést a projekt befejezésétől számított minimum 3 évig fenn kell tartani. A beszerzett eszközökkel a megvalósítási helyszínen üzemszerű tevékenységet kell folytatni és nyilvántartásokat kell vezetni.
Nem pályázhat olyan vállalkozás, amely:
- a KATA hatálya alá tartozik,
- árbevételének több mint 50%-a mezőgazdaságból származik,
- negatív saját tőkével rendelkezik,
- NAV-végrehajtás alatt áll, vagy kényszertörlési, csőd-, felszámolási eljárás alatt áll,
- fejlesztési tervei mezőgazdasági termelésre, szálláshely-, fürdőfejlesztésre vagy dohánytermékekkel kapcsolatos tevékenységre irányulnak.